Doradcy Leśni ProCam Garden sygnalizują drugie pokolenie groźnego szkodnika sosny jakim jest Borecznik Sosnowiec (Diprion pini) - gatunek owada z rzędu błonkskrzydłych. Jeden z ważniejszych szkodników sosny pospolitej. Na jednym drzewie sosny można znaleźść do 7 tysięcy żerujących larw. Igliwie z korony drzew znika w zastraszającycm tempie.
dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden rejestrują żerowanie szkodników na roślinach ozdobnych jesienią. Zwracają uwagę na obecność oraz żery wykonane przez Przędziorki. Charakterystyczną cechą obecności tych roztoczy jest wybarwienie liści wokół nerwów a także obecność delikatnego oprzędu. Swoistym "atraktantem" tych szkodników jest na ogrodzie świerk w tym szczególnie o. Konica. Jednak może ten szkodnik zasiedlać wszystkie rośliny występujące na ogrodzie żerując od wiosny do późnej jesieni.
Pamiętajcie o produktach Biology for Garden.
dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden sygnalizują na ogrodach jesienne żółknięcie, brązowienie i zamieranie zwłaszcza na tujach, cisach, świerkach, jałowcach, cyprysach i sosnach. Przyczyną przebarwień igieł najczęściej jest cykl życiowy roślin lub cechy odmiany. Nawożenie - niedobory pierwiastków. Przenawożenie - nadmierne zasolenie gleby. Złe pH podłoża. Zbyt mało lub zbyt dużo wody. Uszkodzenia mrozowe, Uszkodzenia spowodowane przez szkodniki lub choroby.
Pamiętajcie o całorocznym stosowaniu produktów Biology for Garden.
dr Bacillus
Na ogrodach zawitała jesień. Oprócz "teczy" ciepłych i różnokolorowych barw przebarwiających się roślin ozdobnych mamy całą gamę patogenów liści od Mączniaka prawdziwego, Rdzy, czy Plamistości nie zapominając o szaropleśniowych plamach. Na trawnikach pojawiły się także niepożądane grzyby, podstawczaki. Doradcy proCam Garden w dalszym ciągu polecają produkty Biology for Garden na jesienne stosowanie https://bio-lider.pl/oferta-hobby/
Czas końca wegetacji to także czas dokładnych identyfikacji fitosanitarnych. W razie problemów prześlij zdjęcie.
dr Bacillus
Ostatnie opady jak i dość niskie temperatury zwalniają / ograniczają wzrost rzepaku. Do tego mamy rozciągnięty i spowolniony lot szkodliwych móchówek Śmietki Kapuścianej. Z tym wiąże sie także składanie jaj w czasie. Dlatego też tam gdzie jeszcze mamy plantacje rzepaku w fazie 2 liści istnieje zasadność hignienizacji roślin stosując DeliaSTOP. Oprócz tego mamy warunki środowiskowe sprzyjające rozwojowi i żerowaniu szczególnie bezskorupowych Ślimaków. Pamiętajcie o wyprzedzającycm zabiegu moluskocydem SIMAROL GB.
dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden już pomału przygotowują rośliny do przezimowania z trawnikiem na czele oczywiście stosując także produkty Biology for GARDEN https://bio-lider.pl/oferta-hobby/
Robiąc te przygotowania lustrujemy drzewa i krzewy na obecność chorób z Kompleksu Zamierania Pędów. To szczególnie Rak Drzew i Krzewów czyli Gruzełek Cynobrowy. Do tego można zaliczyć Raka Bakteryjnego, czy Raka Tarczowego oraz Cytosporoza. Przed wykonaniem zabiegu należy na pacjencie wykonać zabieg chirurgiczny wycinając porażony pęd poniżej infekcji patogena. Przy okazji jesieni, to możliwość zrobienia "porządku" z Mszycami / Ochojnikami na świerkach przy pomocy preparatu SILTAC i sekatora
Dr Bacillus
Doradcy z Grupy Technicznej po weekendowych kontrolach pułapek sygnalizują już wyloty Śmietki Kapuścianej w całym kraju. Proszę pamiętać o aplikacji Delia STOP.
Opady atmosferyczne jak i obniżenie temperatury spowalnia wylot Śmietki Kapuścianej, co nie oznacza, że muchówka ta będzie mniej groźna. Napewno naloty i składanie jaj będzie rozłożone w czasie co czyni ją jeszcze groźniejszą.
Częściowy pwrót wilgoci w glebie zachęcił Ślimaki do intensywnego żerowania na roślinach.
Dr Bacillus
Chcielibyśmy zwrócić uwagę na szkody wyrządzane przez Rdzę zarówno na drzewach i krzewach liściastych jak i iglastych a także roślinach zielnych. Pamiętajcie o rdzy gruszy, rdzy wejmutkowo porzeczkowej, rdzy wierzby czy rdzy jabłoni, róży i goździka. Pamietajcie o stosowaniu produktów Biology for Garden. Przy problemach z identyfikacją proszę o zdjęcia.
Dr Bacillus
Postrzegacze sygnalizacji ProCam trzymają rękę na pulsie lokalnie już identyfikując pierwsze naloty ciężarnych samic Śmietki Kapuścianej uzbrojone do 100 sztuk jaj. Delia Stop powinna już być na podorędziu.
Teraz jest czas aby podczas wykopek identyfikować makroskopowe objawy żerowania nicienichociażby na warzywach, ziemniakach ale także na innych roślinach uprawnych. Na zdjęciach macie Państwo zarówno objawy nicieni wolnożyjących jak i cystowych. Mątwiki, Szpileczniki, i Niszczyki.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden zwracają uwagę na groźną chorobę traw. Czerwona Nitkowatość powodowana jest przez grzyb Laetisaria fuciformis, może wystąpić w każdej porze roku. Objawy to czerwone plamy, zmieniającymi później kolor na jasnobrązowy lub żółtawy. Ostatecznie kawałki zaatakowane grzybemmożemy zakopywać. Polecane środki do walki i ochrony przed tym grzybem zawierają trifloksystrobinę. Mogą być stosowane przez cały rok (o ile nie jest bardzo mroźno lub nie panuje susza). Warto regularnie stosować odpowiednie nawozy, by wzmocniśc i zagęścić murawę. Przypominam o stosowaniuna ogrodach produktów Biology for Garden.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden prognozują duże zagrożenie przed żerowaniem Szkoników Glebowych. Dlatego też proszę zwrócić uwagę podczas jesiennych prac w ogrodzie na te żerujące larwy. Szczególnie zwracamy uwagę na larwy sprężyków czyli Drutowce, larwy chrabąszczy czyli Pędraki oraz gąsienice Rolnic oraz Turkucia Podjadka nie zapominając o larwachmuchówek czyli Komarnic i Leni. W razie problemów z identyfikacją proszę o zdjęcia. W dalszym ciągu pamiętamy o aplikacji produktów Biology for Garden na ogrodach ozdobnych a w tym przypadku szczególnie stosujemy Pędraki i Nicienie regeneracja uszkodzeń.
Dr Bacillus
Po kilku dniach przekropnych szczególnie na południu naszego kraju Doradcy z Grupy Technicznej ProCam sygnalizują skoordynowane i sukcesywne wychodzenie na żer Ślimaków zarówno tych bezskorupowych jak i skorupowych. Co do zwalczania polecam niezawodny SIMAROL GB NA ŚLIMAKI. Przypominam także o monitorowaniu Śmietki Kapuścianej 3 pokolenia oraz o wystawianiu pułapek zapachowo pokarmowych i przygotowaniu się do zabiegów DeliaSTOP.
Doradcy ProCam Garden zwracają uwagę zarówno na szkodniki glebowe jak i patogeny w tym Plamistości, Rdzę i Czerwoną nitkowatość, czy Grzyby podstawczaki. Tutaj bardzo dobrze (sam doświadczyłem) sprawdza się także AzotoPOWER / Azot z natury. Jak zapewne Państwo wiecie Pani Ania Struk z BIO LIDER przeprowadziła z powodzeniem doświadczenia z produktami Biology także jak widać na boiskach piłki nożnej, nawet ekstraklasy. W razie potrzeby namawiam do kontaktów w materii rewitalizacji trawiastych boisk sportowych z Panią Anią.
Dr Bacillus
Od kilku dni doradcy ProCam Garden lustrowali rośliny ozdobne na obecność zatokowych żerów chrząszczy Opuchlaków i jest widoczny postep. Jednak jesteśmy w połowie sezonu problemów z tymi szkodnikami. W dalszym ciągu stosujemy produkty Biology for Garden w tym probiotyk na Opuchlaki regeneracja uszkodzeń. Przypominam, że larwy tych szkodników żerują w korzeniach osłabiając systemicznie rośliny. Kto z Państwa chce dostać autorki program zwalczający te szkodniki proszę o informację.
Dr Bacillus
Po krótkim okresie urlopowym Doradcy ProCam Garden sygnalizują żerowanie gąsienic motyli oraz larw błonkówek będących szkodnikami drzew i krzewów ozdobnych. Jak widać są to bardzo ładne stwory jednak wyrządzają bardzo duże szkody. Szczególnie zwracam uwagę na gąsienice z rodziny brudnicowatych, miernikowcowatych, niedźwiedziowatych czy zawisakowatych. Pamiętajcie w dalszym ciągu o stosowaniu produktów Biology for Garden. W razie problemów z identyfikacją fitosanitarną oraz doborem produktów ochrony roślin proszę o zdjęcia i pytania.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden sygnalizują o gradacji larw pilarzowatych czyli Płast Brzozowiec oraz zawsze niebezpieczne Mszyce Jodłowo korowe, a także ładne gąsienice Nastrosza z rodziny zawisakowatych nie wspominając o Mszyscach i przędziorkach nie tylko na różach. Na dokładkę infekcje Mączniaka Prawdziwego. Pamiętajcie o produktach Biology for Garden.
Dr Bacillus
Doradcy z Grupy Technicznej przy okazji sygnalizacji fitosanitarnej upraw rolniczych dokonali także lustracji warzyw korzeniowych pod kątem wylotów szkodliwej muchówki Połyśnicy Marchwianki. Połyśnica marchwianka (Chamaepsila rosae) - gatunek owada z rodziny połyśnicowatych (Psilidae). Larwy są głównym szkodnikiem w uprawach warzyw takich jak: marchew, pietruszka, seler, pasternak, a także koper i arcydzięgiel. W sezonie wegetacyjnym pojawiają się dwa pokolenia szkodnika. Pierwszerowija się od czerwca do lipca, a drugie od sierpnia do października. Zimę owady spędzają jako larwy w korzeniach lub jako poczwarki w glebie.
Czyli teraz mamy doczynienia z wylotem drugiego pokolenia.
Dr Bacillus
W tym roku wiązy są bardzo doświadczone przez żerowanie szkodników. Wiosną doradcy ProCam Garden sygnalizowali wystąpienie Bawełnicy Wiązowo zbożowej, a teraz mamy jak widać na zdj. do czynienia z jeszcze groźniejszą Bawełnicą wiązowo-gruszową. Bawełnica wiązowo-gruszowa (Eriosoma Lanuginosum). Żywicielem pierwotnym tego dwudomowego gatunku są wiązy, a wtórnym - grusze. Na opanowanych przez szkodnika liściach wiązu tworzą się pojedyncze, duże (o średnicy 25-50 mm), workowate narośle, początkowo zielonożółte, później żółtobrązowe.
Dr. Bacillus
Z całym przekonaniem można powiedzieć, że historia ochrony roślin zaczęła się od ochrony winorośli a historia wina to w pewnym sensie także historia ludzkości. Mając na uwadze, że areał tej uprawy szybko się powiększa doradcy ProCam Garden coraz bardziej przyglądają się tej uprawie. Na zdjęciach mamy objawy najważniejszych patogenów winorośli Maczniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego, a także szarą pleśń oraz różnego rodzaju plamistości nie wyłączając szpecieli czy opuchlaków. Polecamy do stosowania w tej uprawie produkty Biology for Garden.
Dr Bacillus