Doradcy Leśni ProCam Garden sygnalizują drugie pokolenie groźnego szkodnika sosny jakim jest Borecznik Sosnowiec (Diprion pini) - gatunek owada z rzędu błonkskrzydłych. Jeden z ważniejszych szkodników sosny pospolitej. Na jednym drzewie sosny można znaleźść do 7 tysięcy żerujących larw. Igliwie z korony drzew znika w zastraszającycm tempie.
dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden rejestrują żerowanie szkodników na roślinach ozdobnych jesienią. Zwracają uwagę na obecność oraz żery wykonane przez Przędziorki. Charakterystyczną cechą obecności tych roztoczy jest wybarwienie liści wokół nerwów a także obecność delikatnego oprzędu. Swoistym "atraktantem" tych szkodników jest na ogrodzie świerk w tym szczególnie o. Konica. Jednak może ten szkodnik zasiedlać wszystkie rośliny występujące na ogrodzie żerując od wiosny do późnej jesieni.
Pamiętajcie o produktach Biology for Garden.
dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden sygnalizują na ogrodach jesienne żółknięcie, brązowienie i zamieranie zwłaszcza na tujach, cisach, świerkach, jałowcach, cyprysach i sosnach. Przyczyną przebarwień igieł najczęściej jest cykl życiowy roślin lub cechy odmiany. Nawożenie - niedobory pierwiastków. Przenawożenie - nadmierne zasolenie gleby. Złe pH podłoża. Zbyt mało lub zbyt dużo wody. Uszkodzenia mrozowe, Uszkodzenia spowodowane przez szkodniki lub choroby.
Pamiętajcie o całorocznym stosowaniu produktów Biology for Garden.
dr Bacillus
Na ogrodach zawitała jesień. Oprócz "teczy" ciepłych i różnokolorowych barw przebarwiających się roślin ozdobnych mamy całą gamę patogenów liści od Mączniaka prawdziwego, Rdzy, czy Plamistości nie zapominając o szaropleśniowych plamach. Na trawnikach pojawiły się także niepożądane grzyby, podstawczaki. Doradcy proCam Garden w dalszym ciągu polecają produkty Biology for Garden na jesienne stosowanie https://bio-lider.pl/oferta-hobby/
Czas końca wegetacji to także czas dokładnych identyfikacji fitosanitarnych. W razie problemów prześlij zdjęcie.
dr Bacillus
Ostatnie opady jak i dość niskie temperatury zwalniają / ograniczają wzrost rzepaku. Do tego mamy rozciągnięty i spowolniony lot szkodliwych móchówek Śmietki Kapuścianej. Z tym wiąże sie także składanie jaj w czasie. Dlatego też tam gdzie jeszcze mamy plantacje rzepaku w fazie 2 liści istnieje zasadność hignienizacji roślin stosując DeliaSTOP. Oprócz tego mamy warunki środowiskowe sprzyjające rozwojowi i żerowaniu szczególnie bezskorupowych Ślimaków. Pamiętajcie o wyprzedzającycm zabiegu moluskocydem SIMAROL GB.
dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden już pomału przygotowują rośliny do przezimowania z trawnikiem na czele oczywiście stosując także produkty Biology for GARDEN https://bio-lider.pl/oferta-hobby/
Robiąc te przygotowania lustrujemy drzewa i krzewy na obecność chorób z Kompleksu Zamierania Pędów. To szczególnie Rak Drzew i Krzewów czyli Gruzełek Cynobrowy. Do tego można zaliczyć Raka Bakteryjnego, czy Raka Tarczowego oraz Cytosporoza. Przed wykonaniem zabiegu należy na pacjencie wykonać zabieg chirurgiczny wycinając porażony pęd poniżej infekcji patogena. Przy okazji jesieni, to możliwość zrobienia "porządku" z Mszycami / Ochojnikami na świerkach przy pomocy preparatu SILTAC i sekatora
Dr Bacillus
Doradcy z Grupy Technicznej po weekendowych kontrolach pułapek sygnalizują już wyloty Śmietki Kapuścianej w całym kraju. Proszę pamiętać o aplikacji Delia STOP.
Opady atmosferyczne jak i obniżenie temperatury spowalnia wylot Śmietki Kapuścianej, co nie oznacza, że muchówka ta będzie mniej groźna. Napewno naloty i składanie jaj będzie rozłożone w czasie co czyni ją jeszcze groźniejszą.
Częściowy pwrót wilgoci w glebie zachęcił Ślimaki do intensywnego żerowania na roślinach.
Dr Bacillus
Chcielibyśmy zwrócić uwagę na szkody wyrządzane przez Rdzę zarówno na drzewach i krzewach liściastych jak i iglastych a także roślinach zielnych. Pamiętajcie o rdzy gruszy, rdzy wejmutkowo porzeczkowej, rdzy wierzby czy rdzy jabłoni, róży i goździka. Pamietajcie o stosowaniu produktów Biology for Garden. Przy problemach z identyfikacją proszę o zdjęcia.
Dr Bacillus
Postrzegacze sygnalizacji ProCam trzymają rękę na pulsie lokalnie już identyfikując pierwsze naloty ciężarnych samic Śmietki Kapuścianej uzbrojone do 100 sztuk jaj. Delia Stop powinna już być na podorędziu.
Teraz jest czas aby podczas wykopek identyfikować makroskopowe objawy żerowania nicienichociażby na warzywach, ziemniakach ale także na innych roślinach uprawnych. Na zdjęciach macie Państwo zarówno objawy nicieni wolnożyjących jak i cystowych. Mątwiki, Szpileczniki, i Niszczyki.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden zwracają uwagę na groźną chorobę traw. Czerwona Nitkowatość powodowana jest przez grzyb Laetisaria fuciformis, może wystąpić w każdej porze roku. Objawy to czerwone plamy, zmieniającymi później kolor na jasnobrązowy lub żółtawy. Ostatecznie kawałki zaatakowane grzybemmożemy zakopywać. Polecane środki do walki i ochrony przed tym grzybem zawierają trifloksystrobinę. Mogą być stosowane przez cały rok (o ile nie jest bardzo mroźno lub nie panuje susza). Warto regularnie stosować odpowiednie nawozy, by wzmocniśc i zagęścić murawę. Przypominam o stosowaniuna ogrodach produktów Biology for Garden.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden prognozują duże zagrożenie przed żerowaniem Szkoników Glebowych. Dlatego też proszę zwrócić uwagę podczas jesiennych prac w ogrodzie na te żerujące larwy. Szczególnie zwracamy uwagę na larwy sprężyków czyli Drutowce, larwy chrabąszczy czyli Pędraki oraz gąsienice Rolnic oraz Turkucia Podjadka nie zapominając o larwachmuchówek czyli Komarnic i Leni. W razie problemów z identyfikacją proszę o zdjęcia. W dalszym ciągu pamiętamy o aplikacji produktów Biology for Garden na ogrodach ozdobnych a w tym przypadku szczególnie stosujemy Pędraki i Nicienie regeneracja uszkodzeń.
Dr Bacillus
Po kilku dniach przekropnych szczególnie na południu naszego kraju Doradcy z Grupy Technicznej ProCam sygnalizują skoordynowane i sukcesywne wychodzenie na żer Ślimaków zarówno tych bezskorupowych jak i skorupowych. Co do zwalczania polecam niezawodny SIMAROL GB NA ŚLIMAKI. Przypominam także o monitorowaniu Śmietki Kapuścianej 3 pokolenia oraz o wystawianiu pułapek zapachowo pokarmowych i przygotowaniu się do zabiegów DeliaSTOP.
Doradcy ProCam Garden zwracają uwagę zarówno na szkodniki glebowe jak i patogeny w tym Plamistości, Rdzę i Czerwoną nitkowatość, czy Grzyby podstawczaki. Tutaj bardzo dobrze (sam doświadczyłem) sprawdza się także AzotoPOWER / Azot z natury. Jak zapewne Państwo wiecie Pani Ania Struk z BIO LIDER przeprowadziła z powodzeniem doświadczenia z produktami Biology także jak widać na boiskach piłki nożnej, nawet ekstraklasy. W razie potrzeby namawiam do kontaktów w materii rewitalizacji trawiastych boisk sportowych z Panią Anią.
Dr Bacillus
Od kilku dni doradcy ProCam Garden lustrowali rośliny ozdobne na obecność zatokowych żerów chrząszczy Opuchlaków i jest widoczny postep. Jednak jesteśmy w połowie sezonu problemów z tymi szkodnikami. W dalszym ciągu stosujemy produkty Biology for Garden w tym probiotyk na Opuchlaki regeneracja uszkodzeń. Przypominam, że larwy tych szkodników żerują w korzeniach osłabiając systemicznie rośliny. Kto z Państwa chce dostać autorki program zwalczający te szkodniki proszę o informację.
Dr Bacillus
Po krótkim okresie urlopowym Doradcy ProCam Garden sygnalizują żerowanie gąsienic motyli oraz larw błonkówek będących szkodnikami drzew i krzewów ozdobnych. Jak widać są to bardzo ładne stwory jednak wyrządzają bardzo duże szkody. Szczególnie zwracam uwagę na gąsienice z rodziny brudnicowatych, miernikowcowatych, niedźwiedziowatych czy zawisakowatych. Pamiętajcie w dalszym ciągu o stosowaniu produktów Biology for Garden. W razie problemów z identyfikacją fitosanitarną oraz doborem produktów ochrony roślin proszę o zdjęcia i pytania.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden sygnalizują o gradacji larw pilarzowatych czyli Płast Brzozowiec oraz zawsze niebezpieczne Mszyce Jodłowo korowe, a także ładne gąsienice Nastrosza z rodziny zawisakowatych nie wspominając o Mszyscach i przędziorkach nie tylko na różach. Na dokładkę infekcje Mączniaka Prawdziwego. Pamiętajcie o produktach Biology for Garden.
Dr Bacillus
Doradcy z Grupy Technicznej przy okazji sygnalizacji fitosanitarnej upraw rolniczych dokonali także lustracji warzyw korzeniowych pod kątem wylotów szkodliwej muchówki Połyśnicy Marchwianki. Połyśnica marchwianka (Chamaepsila rosae) - gatunek owada z rodziny połyśnicowatych (Psilidae). Larwy są głównym szkodnikiem w uprawach warzyw takich jak: marchew, pietruszka, seler, pasternak, a także koper i arcydzięgiel. W sezonie wegetacyjnym pojawiają się dwa pokolenia szkodnika. Pierwszerowija się od czerwca do lipca, a drugie od sierpnia do października. Zimę owady spędzają jako larwy w korzeniach lub jako poczwarki w glebie.
Czyli teraz mamy doczynienia z wylotem drugiego pokolenia.
Dr Bacillus
W tym roku wiązy są bardzo doświadczone przez żerowanie szkodników. Wiosną doradcy ProCam Garden sygnalizowali wystąpienie Bawełnicy Wiązowo zbożowej, a teraz mamy jak widać na zdj. do czynienia z jeszcze groźniejszą Bawełnicą wiązowo-gruszową. Bawełnica wiązowo-gruszowa (Eriosoma Lanuginosum). Żywicielem pierwotnym tego dwudomowego gatunku są wiązy, a wtórnym - grusze. Na opanowanych przez szkodnika liściach wiązu tworzą się pojedyncze, duże (o średnicy 25-50 mm), workowate narośle, początkowo zielonożółte, później żółtobrązowe.
Dr. Bacillus
Z całym przekonaniem można powiedzieć, że historia ochrony roślin zaczęła się od ochrony winorośli a historia wina to w pewnym sensie także historia ludzkości. Mając na uwadze, że areał tej uprawy szybko się powiększa doradcy ProCam Garden coraz bardziej przyglądają się tej uprawie. Na zdjęciach mamy objawy najważniejszych patogenów winorośli Maczniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego, a także szarą pleśń oraz różnego rodzaju plamistości nie wyłączając szpecieli czy opuchlaków. Polecamy do stosowania w tej uprawie produkty Biology for Garden.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden zostali wyposażeni w bardzo skuteczny środek do zwalczania Mszyc żerujących na różach, które są bardzo często najpiękniejszym elementem na tylko rosarium ale także całego ozdobnego ogrodu.Środek ten powinniśmy mocno i skutecznie rozpropagować. Floris AR jest środkiem owadobójczym w formie dyspensera aerozolowego, gotowego do użycia o działaniu kontaktowym i żołądkowym przeznaczonym do zwalczania mszyc w uprawie roż w ogrodach działkowych i przydomowych. Na roślinie działa wgłębnie.
Dr Bacillus
Doradcy z ProCam Garden przy lustracji liściastych drzew i krzewów ozdobnych zwracają uwagę w tym roku na dosć duże porażenie liści przez Szpeciele. Szkodniki te to roztocza, które bardzo wcześnie przy wiosennym początkowym wzroście lisci zaczynają żerować tworząc charakterystyczne wyrostki lub pilśni. Na dzień dzisiejszy możemy obrywać liście jeżeli są one zasiedlone przez szkodniki. Zabiegi wykonujemy preparatami w okresie początkowego rozwoju liści.
Dr Bacillus
Doradcy z ProCam Garden mimo afrykańskich upałów w dalszym ciągu lustrują ogrody ozdobne. Tym razem kilka zdjęć z południa naszego kraju. Proszę pamiętać o zwalczaniu mszycy w tym szególnie na brzozie czy jarząbie i jabłoni nie zapominając o bardzo grożnej mszycy korowo jodłowej. Oprócz tego przy lustracji zwracajcie uwagę na czerwce w tymuwidocznionego zdiagnozowanego tarcznika jałowcowiaczka. Do tego na drzewach liściastych mamy wysyp bardzo żernych larw błonkówek Płasta Brzozowego z rodziny pilarzowatych. Oprócz tego element optymistyczny to występowanie drapieżnych pluskwiaków. Na zdjęciu pluskwiak intensywnie walczący z pchełką burakową. Oby więcej takich obrazków na naszych ogrodach.
Dr Bacillus
Jak zapewne Państwo wiecie na ogrodach majestatycznie kwitną Juki ogrodowe. Juka ogrodowa potrzebuje przepuszczalnego podłoża do prawidłowego rozwoju. Kwiaty sięgają aż do 2 m wysokości, natomiastrozpiętość liści do 70 cm. Dobrze nasłonecznione stanowisko jest kluczem do prawdziwego kwitnienia. Jednak proszę nie zapominać o lustracji tych roślin nawet w okresie pełni kwitnienia. Doradcy sygnalizują intensywne żerowanie Mszycy buraka cukrowego na trzmielinie, jaśminowcu i kalinie.
Dr Bacillus
Doradcy sygnalizują potrzebę wykonania zabiegów na przedziorki. Zerowani pod spodem liści i wysysanie soków chociażby na lipie, grabie, bzie czy wierzbie no i oczywiście świerki w tym odmiana Konica. W tym roku zewzględu na wysokie temperatury obserwujemy duże nasilenie wystąpienia szkodnika. Proponujemy zabieg preparatem SILTAC. Ponieważ szkodnik ten wywołuje duży stres fizjologiczny wykonajmy też zabieg z dodatkiem naszego antystresora imPROver oraz oczywiście z całą gamą produktów Biology for Garden.
Dr. Bacillus
Doradcy ProCam Garden prowadzą lustracje trawnikó. Sygnalizują wystąpienie bardzo dużych ilości szkodników glebowych w tym widocznych na zdjęciach larw Komarnicy. Komarnica błotniarka (Tipula paludosa) - gatunek owada z rzędu muchówek (Diptera). Larwy tej szkodliwej muchówki dochodzą do długości 2-4 cm. Sa walcowate, pozbawione odnóży, szare, zakończone wyciąganą głową. Larwy żywią się roślinami, w tym trawami, podgryzającich korzenie oraz bliskie powierzchni gruntu części nadziemne. Wraz z upływem lata i jesieni schodzą coraz głębiej. Zimą trwają w spoczynku.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden zwracają uwagę na naloty szkodników na rośliny ozdobne w tym szczególnie Guniak Czerwczyk, Ogrodnica Niszczylistka oraz groźne na każdym ogrodzie a szczególnie na rododendronach Opuchlaki. Czas na zwalczanie pędraków oraz larw opuchlaków. Stosujmy produkty Biology for Garden. http://bio-lider.pl/oferta-hobby/
Dr Bacillus
Myślę, że rdze występujące na roslinach ozdobnych są ładniejsze niz banalna rdza brunatna czy rdza żółta zbóz. Rdza róży - to choroba roślin z grupyrdzy. Występuje na różach, a wywoływana jest prze dwa gatunki grzybów z rodzaju Phrgmidium. Atakuje zarówno róże uprawiane na polu, jak i te w uprawie szklarniowej. Powoduje deformacje, obumieranie i wczesne opadanie liści. Wiosną na pędach, ogonkach i nerwach liści pojawiają się pomarańczowe skupiska ecjów. Mogą one powodować deformacje porażonych cześci róż. Później na dolnej stronie liścipojawiają się pomarańczowe, pylące grudki. Na owocach mogą powstawać ecja. Stosuj produkty Biology for Garden
Dr Bacillus
Doradcy PROCAM Garden sygnalizuja pierwsze wyloty motyli Ćmy bukszpanowej Cydalima perspectalis - inwazyjny w Europie gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych (Crambidae). Pochodzi z Azji, Jego gąsienice są szkodnikiem rówżnych gatunków bukszpanów. Jak widać wylot Ćmy bukszpanowej jest skorelowany z wylotem Omacnicy Prosowianki.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden listrując kwitnące azalie zwracają uwagę na na bardzo szkodliwe patogeny na tym krzewie. Choroba grzybowa ta nazywa sie Powłocznik Azaliowy - głównie spotykany na azalii. Rozwojowi tej choroby sprzyja duża wilgotność powietrza. Zgrubienia występują na różnych częściach roślin, przeważnie na liściach, ale można spotkać na pędach i na szczytach pędów. Na początku maja kolor zielonkawy później zmieniają na jasnoróżowy pod koniec nawet rdzawe do 5 cm średnicy. Porażone liście zamierają i na koniec opadają. Pamiętaj stosuj z wyprzedzeniem produkty Biology for Garden.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden w ostatnim czasie dostarczają dużo zapytań co do takich tworów na drzewach w ogrodach ozdobnych. Te tutki czy może cygara dą efektem żerowania chrząszczy ryjowców Zwijacza Cygarowca, Zwijacza Brzozowca lub inaczej zwane tutkarzami. Wewnątrz takiego cygara jest jajo czyli można powiedzieć ta tutka to przyszła spiżarnia i ochronka dla wylęgającej się larwy szkodnika. Niekiedy takie cygaro może się składać z ponad 20 liści.
Dr. Bacillus
Doradcy ProCam Garde przestrzegaja lokalnie przed występowaniem groźniego szkodnika jakim jest Turkuć Podjadek. Jak wskazuje nazwa owad podgryza korzenie roślin ozdobnych jednak także odżywia się drutowcami, pędrakami a niekiedy ślimakami. Czyli jest trochę także pożyteczny!. Turkuć podjadek pospolity (Gryllotalpa gryllotalpa) - gatunek owada proskrzydłego z rodziny turkuciowatych jeden z największych owadów w Polsce. Przy łapaniu lub robienia zdjęćturkuciowi trzeba wykazać się refleksem. Szkodnik porusza się szybciej niż chrząszcze z rodziny biegaczowatych.
Dr Bacillus
Zgodnie z terminami średnioterminowymi Grypy Technicznej ProCam , sygnalizują pojaw Stonki ziemniaczanej (Leptinotarsa decmelineata). Mamy pojaw zimujących chrząszczy oraz pierwsze złoża jaj. W tym roku ze względu na nieskie temperatury pojaw szkodnika jest opóźniony. Oprócz tego w roku bieżącycm pjawił się problem z bardzo nierównomiernymi wschodami ziemniaka co utrudnia rytm prowadzonych zabiegów ochronnych.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden w prognozach krótkoterminowych zwracają uwagę na szybko wyrządzane szkody przez gąsienice motyli z rodziny Namiotnikowatych. Na załączonych zdj. to m.in. Namiotnik na jabłoni, śliwie, czeremsze i trzmielinie. W wypadku żerowania tych żernych gąsienicna trzmielinie i czeremsze można powiedzieć, że gąsienice są naszym sprzymierzeńcami ponieważ ograniczają bazę pokarmową szkodliwych mszyc będących wektorami wirusów na zbożach i buraku cukrowym.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden w ramach procedury bezpieczeństwa fitosanitarnego zlustrowali nasadzenia roślin ozdobnych, zidentyfikowano szkodniki na olszy Hurmak Olchowy, oraz Miodówka Olchowa. Na lipie groźnego Szpeciela Pilśniowca na jesionie Mszyce Jesionowo-Jodłową na derni Mszyce Dereniową oraz na bukszpanie Miodówkę Bukszpanową, a także bardzo żerne gąsienice Śmy Bukszpanowej.
Stosujcie produkty Biology for Garden.
Dr Bacillus.
Doradcy z Grupy Technicznej ProCam monitorując plantacje orzecha laskowego zwracają uwagę na pojawiające się chrząszcze Słonika Orzechowca. Słonik orzechowiec - to chrząszcz o wyjątkowo długim ryjku charakterystycznym dla ryjkowców. Larwy rozwijają sie wewnątrz orzechów leszczyny. W żołędziach dębów spotykamy larwy Słonika żołędziowca.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden sygnalizują pierwsze owocniki Rdzy Gruszy na jałowcu. To potem z tej galaretowatej grzybni zarodki będą infekowały liście gruszy tworząc czerwone skupiska owocników. Jeżeli Państwa interesuje skuteczna walka z tym patogenem proszę o kontakt z doradcami ProCam Garden.
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden sygnalizują duże zagrożenie ze strony żerujących w drewnie gąsienic Trociniarki Czerwicy - owad rzędu motyli, jeden z największych motyli występujących w Polsce. Jest to owad o szaro-brązowym ubarwieniu, rozpiętość skrzydeł do 69 mm. Brunatno czerwone gąsienice dorastają do 10 cm długości są wszystkożerne, żywią się głównie drewnem drzew liściastych, zjadają też larwy innych motyli. Do podstawowych roślin żywicielskich należą topole, wierzby i brzozy. jaja składane są w spękanej korze drzew. Rozwój trwa od 2-4 lat.
Dr Bacillus
Czas na Opuchlaki! Doradcy ProCam Garden sygnalizują pojaw OPUCHLAKÓW na ogrodach ozdobnych. Stosujemy produkty Biology for Garden. Żery opuchlaków spotykamy zarówno na drzewach i krzewach liściastych jak i iglastych.
Więcej informacji o szkodnikach glebowych na stronie
https://www.procam.pl/szkodniki-glebowe-na%20celowniku-biology-for-garden/
Dr Bacillus
Doradcy ProCam GARDEN lustrując ogrody zwracają uwagę na występowanie ROLNIC oraz PĘDRAKÓW chrabąszcz, guniaka czerwczyka oraz ogrodnicy niszczylistki. Czas na produkty Biology for GARDEN - PĘDRAKI i NICIENIE - REGENERACJA USZKODZEŃ to mikrobiologiczny preparat doglebowy ograniczający ilość roślin porażonych przez nicienie i pędraki. Stymuluje regenerację i rozwój roślin uszkodzonych przez nicienie i pędraki. Efektem zastosowania produktu jest polepszenie kondycji roślin, wzrost ilości i jakości plonu, a także zapobieganie niedoborom składników pokarmowych. Po wprowadzeniu do gleby, bakterie preparatu zasiedlają, strefę korzeniową roślin tworząc na jej powierzchni barierę, dzięki której korzenie roślin są mniej atrakcyjne dla szkodników glebowych.
Maciej Bromirski
Lekarz Roślin
Doradcy ProCam GARDEN sygnalizują pojaw chrząszczy Poskrzypki Liliowej z rodziny stonkowatych. Owad ten żeruje na konwalii majowej, kokoryczce wielokwiatowej, lilii złotogłów i innych liliach i szachownicach. Samica składa jaja pojedyńczo lub grupkami, od maja do lipca, a rozwój zarodkowy trwa od 6 do 12 dni. Larwy okryte otoczką śluzowo-kałową. Przeporczwarczają się w glebie. Dorosłe zimują w ściółce.
M. Bromirski
Lekarz Roślin
Doradcy ProCam GARDEN lustrując ogrody sygnalizują zagrożenie ze strony Mszycy Porzeczkowo-Czyściecowej (Cryptomyzus ribis) - mszyca z rodziny mszycowatych. W polsce gatunek pospolity, jest groźnym szkodnikiem porzeczki. Oprócz tego na różach mamy już obłożenie Mszycy Różano Szczeciowej. Czas na SILTAC oraz oczywiście Biology for GARDEN.
Dr Bacillus
Jak Państwo widzą projekt ProCam Garden wszedł w fazę praktyczną i produkty Biology for Garden trafiły już do Centrów Ogrodniczych. Jak widać liderką sprzedaży na pólnocy naszego pięknego kraju jest Pani Kinga Jastrzębska. Takie spotkania sprzedażowe odbyły się na terenie wszystkich Regionów ProCam. Jak widać "sprzedaż" odbywała się na lekarza roślin. Zapraszamy do zakupu produktów Biology for Garden.
Z pozdrowieniami
Dr Bacillus
Doradcy ProCam Garden sygnalizują duże występowanie Ochojnika Jodłowego. Jest to mszyca z rodziny ochojnikowatych. Pluskwiaki żerują głównie po dolnej stronie igieł i jak widać na zdjęciach następuje silne zniekształcenie młodych igieł. Pędy drzew silnie opanowanych brązowieją i zamierają a z czasem dotyczy to całego drzewa. Oprócz tego lokalnie mamy żerowanie Mszycy Świerkowej Zielonej naświerkach. Czas na SILTAC. Dr Bacillus.
M. Bromirski
Lekarz Roślin
Doradcy ProCam GARDEN sygnalizują pojaw bardzo groźnej mszycy na klonach. Drepanoiphum platanoidis – ZDOBNICZKA JAWOROWA. Gatunek w zasadzie oligofagiczny, sporadycznie przy dużym zagęszczeniu populacji, osobniki dorosłe wysysają liście innych drzew liściastych, np. orzecha włoskiego. Nimfy zawsze na klonach. Mszycom nie towarzyszą mrówki. Czas na SILTAC.
M. Bromirski
Lekarz Roślin
Doradcy ProCam Garden zwracają uwagę na występowanie guzowatych narośli AGROBACTERIUM TUMEFACIENS. Na tego patogena polecamy produkty Biology for GARDEN. Agrobacterium Tumefaciens – glebowa bakteria Gram-ujemna, pałeczkowata, fitopatologiczna. Wywołuje chorobę roślin zwaną guzowatością korzeni. Ma niezwykle szeroki zakres patogeniczności – poraża ponad 600 gatunków roślin. Należy do rodziny Rhizobiaceae, a więc jest bliską krewniaczką bakterii brodawkowych. Zakaża rośliny wnikając do skaleczonych tkanek. Na zdjęciu porażona kwitnąca teraz na żółto FORSYCJA.
M. Bromirski
Lekarz Roślin
Doradcy ProCam Garden prognozują w następstwie kilku tygodni dużego porażenia przez Ochojnik Daglezjowy (Gilleteella cooleyi) - jest to mszyca bardzo często spotykana na igłach daglezji. Początkowo na igłach widoczne są nimfy szkodnika w postacji czarnej kropki, która z czasem (intensywne żerowanie pluskwiaka) pokrywa się kłaczkami w postaci białek waty. Skuteczny w zwalczaniu może być SILTAC.
M. Bromirski
Lekarz roślin
Doradcy ProCam Garden lustrują nasadzenia bukszpanów na ogrodach zwracając uwagę na zimujące posięnice groźnego szkodnika jakim jest Ćma Bukszpanowa. To gatunek zawleczony do Europy z Dalekiego Wschodu. W POlsce pojawił się kilka lat temu, początkowo na południu kraju, ale szybko przemieszcza się na północ i jest już w Gdańsku. W momencie ruszenia wegetacji szkodnik przystapi do żerowania przed wiosennym przepoczwarczeniem. Będzie to dobry czas na ochronny zabieg.
Doradcy ProCam Garden lustrując ogrody ozdobne sygnalizują potrzebę wykonania zabiegów na szkodniki. Działając z wyprzedzeniem, aby nie dopuścić do dużego rozwoju Mszycy Śliwowej min. na żywopłotach z śliwy ałyczy. Należy już przed wegetacją wykonać zabieg preparatem TREOL, a następnie po wykluciu pluskwiaków wykonujemy zabieg preparatem SILTAC.
Po zimie część pędów przemarzła, są połamane, widać również pędy, które rosną w złym kierunku. Cięcie pozwala usunąć suche i chore oraz dostarczyć więcej światła do rośliny. Zadbane będą lepiej owocować, będą zdrowsze i intensywniej zakwitną. Dzięki cięciu możemy formować kształt roślin, pobudzać ich wzrost i kwitnienie.
Co możemy przyciąć w lutym i w marcu
Przycinamy: jabłonie, grusze, pigwę wielkoowocową, maliny powtarzające, agrest, porzeczki, borówkę amerykańską, aronię, morelę, brzoskwinię
Nie przycinamy: pigwowca (popularnie zwanego pigwą), derenia jadalnego, czereśni, wiśni, tradycyjnych odmian malin.
Od drugiej połowy lutego rozpoczynamy cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych. Korona drzewek owocowych powinna być przejrzysta, powinno do niej docierać dużo słońca i powietrza. Nie mamy wówczas kłopotów z chorobami grzybowymi a owoce są dobrze wykształcone. Wszystkie cięcia wykonujemy w dni słoneczne i suche. Sekatory, piły i noże, których używamy w ogrodzie powinny być, ostre i odkażane. Ostrza przecieramy spirytusem lub denaturatem, zapobiega to infekcjom. Przy cięciu sekator trzymamy ostrzem od strony krzewu, pozwala to na otrzymanie gładkiej rany.
Grube konary tniemy piłą elektryczną lub spalinową, cieńsze – piłą ręczną, a drobne gałązki usuwamy sekatorem. Należy zabezpieczyć rany po cięciu konarów maścią ogrodniczą.
Cięcie krzewów ozdobnych i owocowych
Krzewy ozdobne wymagają cięcia pielęgnacyjnego, ale ważne jest też przycinanie mające na celu poprawienie kwitnienia. Termin cięcia krzewów zależy od okresu ich kwitnienia i tego, na jakich pędach zawiązywane są pąki kwiatowe danego gatunku i odmiany (tegorocznych lub zeszłorocznych). Krzewy liściaste zakwitające latem, kwitną na pędach jednorocznych i przycinamy je wczesną wiosną, a krzewy kwitnące wiosną tniemy latem, po kwitnieniu. Krzewy liściaste kwitnące na pędach tegorocznych np. budleje, hortensje bukietowe i krzewiaste, tniemy wczesną wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja tych roślin, a nie będą im zagrażać silne przymrozki. Przycinamy zeszłoroczne pędy 15-20 cm nad ziemią tak, aby gałązki, które wypuszczą nowe pędy, miały zostawione dwa do czterech pąków.
W przypadku krzewów owocowych wycinamy najstarsze, zdrewniałe pędy, a zostawiamy jednoroczne i dwuletnie. Wówczas rośliny będą miały miejsce na przyrost nowych pędów.
Wiosną przycinamy ją bardzo nisko, roślina będzie miała ładny pokrój i zapewni jej to obfite kwitnienie. Budleja musi być cięta regularnie, gdy nie wykonamy tego zabiegu rozkłada się na boki i przyjmuje brzydką formę. Cięcie wykonujemy na przełomie marca lub kwietnia, gdy nie ma przymrozków. Cięcie gałęzi powinno być skośne, aby wilgoć nie zalegała na przyciętych łodygach i nie spowodowała warunków do rozwinięcia chorób grzybowych.
Jeżeli regularnie będziemy przycinać hortensję wczesną wiosną roślina będzie się zagęszczać i obficiej kwitnąć. W pierwszym roku po posadzeniu warto przyciąć roślinę bardzo nisko, aby krzew był gęsty już od samego dołu. Jeśli tego nie zrobimy to w kolejnych latach będzie to trudne do wykonania i krzew będzie bez liści na dole.
Hortensję drzewiastą przycinamy tak samo, jak hortensję bukietową. Najlepiej przyciąć ją w marcu - na przełomie zimy i wiosny. Wczesną wiosną, wycinamy pędy zmarznięte, chore i złamane. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy pęd jest martwy, to lepiej poczekajmy do maja, gdyż czasem soki w roślinie docierają do pędów później. Gałązki obcinamy nisko, około 20-30 centymetrów nad ziemią. Lepiej nie skracać jej więcej niż o 1/3, gdyż ma wiotkie pędy, które mogą leżeć na ziemi, jeśli nie będą miały podpory.
Każdy pęd tniemy po kawałku, sprawdzając, czy jest on brązowy, czy zaczyna być już żywy. Jeśli krzew przemarzł do samej ziemi, wówczas nasadę róży odkrywamy z ziemi i tuż przy szyi korzeniowej szukamy zdrowych pąków. Usuwamy pędy uszkodzone i chore. Róże tniemy pół centymetra powyżej pąka, ukośne, aby umożliwić wodzie opadowej odpływ z rany po cięciu. Jeśli na pędzie występują brunatne przebarwienia, pęknięcia, cięcie przeprowadzamy niżej, nad najwyższym zdrowym pąkiem, skierowanym na zewnątrz, wówczas pędy wyrosną silne ustawione w odpowiednim kierunku. Róże wielkokwiatowe tniemy na dwa sposoby. Gdy cięcie wykonamy na pędzie powyżej 7 pąka, kwitnienie będzie wczesne, ale kwiaty mniejsze i osadzone po kilka. Tnąc silniej i pozostawiając 3–4 pąki, kwitnienie opóźnimy o około 2 tygodnie, ale kwiaty będą duże, pojedyncze. Obydwa rodzaje cięcia możemy wykonać na jednym krzewie, wtedy wydłużymy okres jego kwitnienia.
Krzew róży po przycięciu powinien mieć 5–10 silnych pędów. Róże pienne powinny mieć ładny kształt korony. Jeśli mamy odmianę z grupy róż wielkokwiatowych, tniemy ją co roku silnie, pozostawiając po 3–4 pąki na każdym pędzie. Natomiast jeśli na pniu zaszczepiono odmianę o gałęziach zwisających, lepiej skracać tylko końce pędów. Róż pnących wiosną nie formujemy. Co 2–3 lata usuwamy najstarsze lub cienkie pędy nadmiernie zagęszczające krzew. Wycina się też część najstarszych pędów, odmładzając krzew.
Róże parkowe tniemy zależnie od pochodzenia danej odmiany. Jeśli w ogrodzie uprawiamy odmiany powtarzające kwitnienie, to wiosną skracamy pędy o 2/3 długości. Ma to na celu ich rozkrzewienie oraz zapewnienie długotrwałego kwitnienia. U odmian kwitnących raz w roku co 2–3 lata przeprowadzamy cięcie odmładzające, które pobudza rośliny do tworzenia młodych, silnych pędów. Dzikie róże nie muszą być przycinane.
Cięcie krzewów owocowych
Z krzewów owocowych w marcu prześwietlamy porzeczkę czarną, czerwoną i białą, agrest, borówkę wysoką (borówka amerykańska) oraz winorośl.
Porzeczki zwykłe i szczepione na pniu tnie się podobnie, z piennych należy usuwać odgałęzienia od pnia i odrosty korzeniowe. Młodym krzewom agrestu i porzeczek skracamy pędy o 1/3 długości, aby pobudzić je do wzrostu i rozkrzewienia. Przycinając starsze krzewy, inaczej traktujemy porzeczki czerwone i białe, inaczej czarne. Porzeczki czerwone i białe owocują na bocznych odgałęzieniach pędów głównych, które są miejscem tworzenia się kwiatów, a później owoców. Pędy główne skracamy wiosną o około 1/3 długości, a na ich odgałęzieniach (krótkopędach) – zostawiamy 5–6 pąków. Przycinamy je 5 mm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. W całości usuwamy tylko pędy stare, słabe. Gałązki porzeczek kolorowych żyją do 8 lat, po czym stopniowo zamierają. Pędy przeznaczone do wycięcia są ciemnoszare, pokryte czarnymi krótkopędami i pochylają się nisko nad ziemią.
Porzeczka czarna owocuje na pędach młodych – jednorocznych lub dwuletnich. Dlatego w odróżnieniu od porzeczki czerwonej i białej, porzeczce czarnej nie skracamy pędów. Usuwamy tylko w całości pędy najstarsze oraz słabe, uszkodzone, krzyżujące się. Młode pędy mają jasną korę i rosną pionowo. Pędy stare, do wycięcia, mają ciemnoszarą korę i rosną poziomo, tuż nad ziemią. Na porzeczce czarnej pozostawiamy 10–12 pędów. Środek krzewu powinien być rozluźniony, z dobrym dostępem powietrza i słońca, a wszystkie gałązki skierowane na zewnątrz.
Agrest formuje się i przycina podobnie jak porzeczki kolorowe, bo owocuje na krótkopędach. Korona agrestu musi być uformowana luźno, bo rośliny te często atakowane są przez mączniaka. Porażone końce pędów (mają brunatny nalot i gęsto ułożone pąki) trzeba je wycinać. Pędy agrestu lubią płożyć się po ziemi. Aby tego uniknąć, przycinamy je nad odgałęzieniem skierowanym ku górze. Podczas cięcia możemy zauważyć, że niektóre znajdujące się blisko ziemi gałązki porzeczki lub agrestu przyrosły i wypuściły korzenie. Pędy te, tak zwane odrosty, należy odciąć wraz z korzeniami od rośliny matecznej i posadzić w innym miejscu.
Musimy sprawdzić, jakiego typu krzewy mamy w ogrodzie. Maliny tradycyjne owocują raz w roku, w lipcu. W jednym roku pędy wyrastają, potem zimują. W drugim roku kwitną i owocują, a następnie zamierają. Usuwa się je tuż po zbiorze owoców. Tradycyjnych malin wiosną nie tniemy. Możemy tylko przerzedzić pędy, pozostawiając w każdej kępie 6–8 najzdrowszych, i skrócić ich słabo wykształcone czubki.
Maliny powtarzające – na przykład odmiany Pokusa, Polka, Polana, Poranna Rosa – owocują dwukrotnie. Pędy tych malin wyrastają wiosną, od razu na ich wierzchołkach zawiązują się pąki kwiatowe, a owoce pojawiają się od sierpnia do listopada – przez około trzy i pół miesiąca. Następnie rośliny zimują i owocują drugi raz w lipcu, w niższych częściach tych samych pędów. Maliny powtarzające przycina się inaczej niż tradycyjne. Niektórzy stosują uproszczoną metodę prowadzenia malin powtarzających. Wszystkie pędy wycinają wczesną wiosną, przy ziemi. Wyrosną w tym miejscu nowe pędy, które zaowocują obficie późnym latem, a owoce będą się pojawiać aż do jesieni.
Bukszpany które sadzimy na żywopłot przycinamy się na przełomie marca i kwietnia wówczas pobudzamy roślinę do tworzenia nowych pędów. Dotychczasowe pędy skracamy o 1/4 długości i formujemy kształt rośliny.
Cis przycinamy wczesną wiosną, zanim wypuści młode pędy. Wykonujemy cięcie sanitarne, usuwamy chore i zniszczone pędy. Skracamy przerośnięte pędy, zapewniamy wówczas wszystkim częścią rośliny dostęp do światła. Cis obcinamy w ciepły, pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Dzięki temu deszcz nie przyczyni się do gnicia rośliny a słońce nie poparzy przyciętych pędów.
Cięcie ligustru to zabieg niezbędny do utworzenia ładnego żywopłotu. Najlepiej wykonać je w marcu, zanim jeszcze roślina zacznie wypuszczać nowe pędy i liście. Podczas pierwszego cięcia należy skrócić roślinę o połowę, na wysokość około 30 cm nad ziemią. W kolejnym roku ponownie skracamy wszystkie pędy o połowę. Dzięki temu roślina się zagęści. W kolejnych latach usuwamy 2/3 ostatniego przyrostu.
Cięcie pięciornika krzewiastego przeprowadzamy wczesną wiosną, najlepiej w drugiej połowie marca. Usuwa się wtedy wszystkie pędy uszkodzone i suche. Młode pędy skraca się o 1/3 długości. Uważamy by ostatni pąk na każdym pędzie był skierowany na zewnątrz. Zapobiegnie to rozrastaniu się gałązek w kierunku wnętrza drzewka. Cięcie odmładzające przeprowadzamy na starszych pędach, czyli usuwamy przekwitłe kwiatostany, krzew będzie dłużej kwitł.
Pierwsze cięcie tui należy przeprowadzić wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Pierwsze cięcie wykonuje się po roku od posadzenia drzewek i tylko w przypadku roślin, które przekroczyły już 1,5 m wysokości. Skracamy tylko czubek i boczne wystające pędy. Usuwamy również wszystkie suche i uszkodzone gałązki. Kilkuletnie drzewka skracamy o okokoło 1/3 długości formując pożądany kształt.
Bożenna Kaczmarek
Instruktor ds. ogrodniczych
Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku
Doradcy ProCam Garden prowadząc monitoring szkodników na ogrodach zwracają uwagę na lokalne już występujące bardzo groźne szkodniki świerka. Ten szkodnik to Mszyca Świerkowa Zielona - Elatobium abietinum. Jedna to mszyca jednodomna odbywająca swój pełen cykl rozwojowy na świerku. Pod koniec marca z jaj zimujących na pędachdrzewa wylęgają się larwy, z których powstają bezskrzydłe samice. Wtedy można przeporowadzić zabieg SILTAC.