Rodzinny Ogród Działkowy im. Władysława Sikorskiego w Gdyni na podstawie dokumentacji założony został w 1975 r. z połączenia dwóch ogrodów tj. Ogrodu PZD im. A. Abrahama położonego przy ulicy Orzechowej w Gdynia Chylonia oraz Ogrodu im. Władysława Sikorskiego w Gdyni. Pierwsze informacje wskazują, że Ogród PZD im. A. Abrahama założony został w 1954 r., a jego ogólna powierzchnia stanowiła 1,85 ha. na którego terenie zlokalizowanych było 63 działki (powierzchnia użytkowa stanowiła 1,83 ha).
W 1985 r. Dyrekcja Rozbudowy Miasta w Gdyni wystąpiła z wnioskiem do Wojewódzkiego Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku o zajęcie części pracowniczego ogrodu działkowego im. A. Abrahama w Gdyni Chylonia przeznaczając część terenu ogrodu pod budowę jednostki straży pożarnej przy ulicy Palmowej. Po trzyletniej perturbacji (koniec 1988 r.) Urzędu Miasta w Gdyni z Krajową Radą Polskiego Związku Działkowców doszło do porozumienia w skutek czego działkowcy otrzymali działki zastępcze przy ulicy Hutniczej w Gdyni Cisowa, a myśl przepisu prawa "o pracowniczych ogrodach działkowych", działkowcy również otrzymali odszkodowania finansowe za utracone plony i nasadzenia.
Pracowniczy Ogród Działkowy im. Władysława Sikorskiego w Gdyni założony został po przekazaniu przez Urząd Miasta w Gdyni Wydział Gospodarki Komunalnej i Przestrzennej terenu o powierzchni 10,00 ha zlokalizowanego przy ulicy Hutniczej w Gdynia Cisowa w czerwcu 1975 r. Następnie Pracowniczy Ogród Działkowy został zarejestrowany w Rejestrze Ogrodu w Polskim Związku Działkowców prowadzonym przez Krajową Radę PZD pod nr 752 (A-X-119-752). Powierzchnia ogrodu przeznaczonego pod działki stanowiła 9,00 ha. na którym zlokalizowanych zostało 275 działek.
W dniu 26 października 1981 r. Prezydent Miasta w Gdyni przekazał Wojewódzkiemu Zarządowi Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku na podstawie Decyzji w użytkowanie terenu państwowego stanowiącego własność Państwa o powierzchni 10 ha 09 ar 83 m2.
Przedmiotem przekazania i przyjęcia były tereny zlokalizowane na kilkunastu działkach geodezyjnych w obrębie Gdynia Cisowa oraz terenu położonego w obrębie Rumia-Janowo.
W latach 1999 i 2000 Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych w Gdyni oraz w Wejherowie zawiadomili Polski Związek Działkowców z siedzibą w Warszawie o dokonanych w pisach do ksiąg wieczystych dotyczącym prawa wieczystego użytkownika do dnia 19.11.2038 r.
W 1990 r. Przedsiębiorstwo Dróg i Zieleni w Gdyni udostępniło teren przy ulicy Hutniczej (pod drugiej stronie ogrodu) pod Tymczasowy Parking - który w obecnym kształcie i powierzchni znajduje się do dnia dzisiejszego w użytkowaniu PZD ROD.
Teren na którym stworzony został Pracowniczy Ogród Działkowy im. W. Sikorskiego zaopatrzony został w rowy melioracyjne oraz sieć drenażową, które z biegiem lat zasypane zostały przez działkowców użytkujących działki - celem powiększenia terenu użytkowego działki. W roku (brak danych) zainstalowano sieć wodociągową oraz sieć elektryczną wraz ze stacją transformatorową (rok produkcji 1950). Dodatkowo prace rozwojowe na terenie ogrodu dotyczyły stworzenia na terenie wspólnym ogrodu parkingu oraz magazynu.
W 2019 r. posadowiono dwa kontenery z funkcją gospodarczo-biurową oraz zainstalowano 4 sztuki kamer monitorujących obraz na terenie Ogrodu.
c.d.n.