Przy identyfikacji zagrożeń fitosanitarnych przy ogrodach ozdobnych bardzo często mamy do czynienia z warzywnikami, na których na początku sierpnia identyfikujemy duże ilości ( wręcz rekordowe ) gąsienic. Szczególną uwagę należy zwrócić na kapustowatych, na żerujące gromadnie gąsienice BIELINKA KAPUSTNIKA oraz pjd. BIELINKA RZEPNIKA. Oprócz tego zwracam uwagę na szkodliwość gąsienic z rodzaju PIĘTNÓWEK, ROLNIC czy polifagicznej BŁYSZCZKI JARZYNÓWKI i TANTNISIA KRZYŻOWIACZKA. Cześć z tych motylich szkodników możemy spotkać na pułapkach biologicznych rzepaku a więc mogą one być także problem na oziminach rzepaku. W załączeniu kilka zdjęć diagnostycznych. W razie problemów z identyfikacją nie tylko szkodników i nie tylko na warzywniakach proszę o zdjęcia.
Dr Bacillus.
Młodzieży jako odskocznię od ekscytującej LMP i walce o każdy kg plonu chciałbym dziś Wam pokazać kilka zdjęć diagnostycznych co do objawów FYTOFTOROZY, która może wystąpić na drzewach, krzewach zarówno liściastych jak i iglastych a także roślinach zielnych. Jest to bardzo często występujący patogen odglebowy w naszych ogrodach ozdobnych. Co do objawów to proszę zwrócić uwagę na porażony pień klonu zwyczajnego gdzie mamy typowe wybroczyny na korze oraz zmianę ubarwienia liści. To PHYTOPHTHORA CAMBIVORA. Co do rododendronów to mamy zasychanie części pędów oraz pastorałowatość przewodnika PHYTOPHTHORA RAMORUM i tak dalej. W ochronie ważna jest czystość fitosanitarna gleby ogrodniczej. W razie problemów z identyfikacją nie tylko mikologiczną proszę podsyłać zdjęcia oraz oczywiście stosujemy produkty Biology for GARDEN też do rewitalizacji gleby. Dr Bacillus.
Tradycyjnie już przed weekendem namawiam Państwa na lustracje fitosanitarne nasadzeń drzew ozdobnych na okoliczność występowania chorób jak i szkodników. Dziś kilka diagnostycznych zdjęć groźnych owadów. Proszę pamiętać, że na bieżąco identyfikujemy żerujące MSZYCE na pierisie i dębie czy galasy KORZENICY DĘBOWEJ także na dębie ( tu już przygotowujemy się do ochrony w przyszłym roku tak jak w przypadku SZPECIELI na gruszy i innych drzewach ozdobnych ). Koniec lipca to już widoczne żerowania PRZĘDZIORKÓW tu na wierzbie. Oprócz tego mamy już zakończone loty GUNIAKA CZERWCZYKA. Proszę sprawdzić czy nie mamy na trawnikach wylęgających się larw tego szkodnika czyli PĘDRAKÓW. Zielone kopulujące chrząszcze to NALIŚCIAKI nie mniej groźne niż OPUCHLAKI. No i oczywiście gąsienice motyla chociażby NASTROSZ TOPOLOWIEC czy BARCZATKA. W razie problemów z identyfikacją podsyłajcie zdjęcia i pamiętajcie o produktach Biology for GARDEN nie tylko do rewitalizacji roślin.
Pozdrawiam Dr Bacillus.
Dzisiejsze lustracje na ogrodach potwierdzają prognozy fitosanitarne, średnioterminowe. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na ŚLIMAKI BEZSKORUPOWE, rożnego rodzaju larwy od HURMAKA OLCHOWCA, PSOWACZA RÓŻANEGO oraz larwy z rodziny PILARZOWATYCH i gąsienice z BIELINKOWATYCH. Do tego już należy przyłożyć się do ochrony rożnego rodzaju PLAMISTOŚCI oraz RDZY. Do tego w dalszym ciągu nie odpuszczamy OPUCHLAKOM. Na trawnikach po ostatnich deszczach pojawiła się CZERWONA NITKOWATOŚĆ. Pamiętajcie o produktach Biology for GARDEN.
Dr Bacillus.
Młodzieży dziś w konwencji wakacyjnej Doradca PROCAM GARDEN dr inż. Dariusz Wyczling będąc w Arboretum Wirty dokonał lustracji fitosanitarnej drzew i krzewów ozdobnych, które na dziś wymagają pełnej ochrony na ogrodach nie tylko u naszych Klientów. Szczególną uwagę proszę zwrócić uwagę na szkodniki na buku pryszczarki GARNUSZNICA BUKOWA oraz HARTIGIOLÓWKA BUKOWA (Hartigiola annulipes) na wierzbie WPRZECZKA RÓŻNOBARWNA (Plagiodera versicolora) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych oraz olchy, larwy HURMAKA OLCHOWCA a także miny SZROTÓWKA BIAŁACZKA na platanie. Do tego zwracamy uwagę na patogeny jak RDZA RÓŻOWATYCH na jarzębinie. Pamiętajcie o rewitalizacji roślin ozdobnych z wykorzystaniem produktów Biology for GARDEN.
Pozdrawiam dr Bacillus.
Jak sobota to tradycyjny meldunek … co tam fitosanitarnego na ogrodach ozdobnych. Doradcy z PROCAM GARDEN sygnalizują potrzebę wykonania zabiegów na PRZĘDZIORKI. W załączeniu zdjęcia diagnostyczne charakterystyczne dla żerowania pod spodem liści i wysysania soków chociażby na lipie, grabie, bzie czy wierzbie no i oczywiście świerki w tym odmiana Konica. W tym roku ze względu na wysokie temperatury obserwujemy duże nasilenie wystąpienia tego szkodnika. Proponujemy zabiegi preparatem SILTAC. Ponieważ szkodnik ten wywołuje duży stres fizjologiczny wykonajmy też zabieg z dodatkiem naszego antystresora imPROver oraz oczywiście z całą gamą produktów Biology for GARDEN. W razie problemów z oznaczeniem problemów fitosanitarnych wysyłacie zdjęcia diagnostyczne. Dr Bacillus.
Dziś na konto dr Bacillusa wpłynęły zdjęcia do identyfikacji od Klientów w ramach PROCAM GARDEN. Jak widać w dalszym ciągu mamy duże obłożenie przez mszyce. BAWEŁNICA WIĄZOWO - PORZECZKOWA (Schizoneura ulmi L.) – gatunek mszyc z rodziny bawełnicowatych (Pemphigidae). Także coraz więcej identyfikujemy roztoczy w tym SZPECIEL JESIONOWIEC (Aceria fraxinovorus) to szkodnik występujący głównie na starszych egzemplarzach jesionu wyniosłego. A do tego czerwce w tym PRZYLEPNICA SZKLARNIOWA (Chloropulvinaria floccifera) jest owadem kosmopolitycznym (występującym na różnych kontynentach i w różnych strefach klimatycznych), należącym do rodziny misecznikowatych. Zasiedla rośliny należące do 34 rodzin botanicznych. Pamiętajcie o rewitalizacji roślin ozdobnych produktami Biology for GARDEN.
Tym razem sobota była bardzo owocna jeżeli chodzi o identyfikacje fitosanitarne. Połowa czerwca to bardzo duże nasilenie szczególnie wszelkiego rodzaju szkodników od wszędobylskich MSZYC przez larwy PILARZOWATYCH, szkieletyzujących ŚLUZOWNIC czy gąsienic BIAŁKI WIERZBÓWKI, NAROŻNICY ZBROJÓWKI oraz chrząszczy HURMAKA OLCHOWCA nie wspominając padlinożercy SZAREJ PLEŚNI czy najgroźniejszej choroby róż CZARNEJ PLAMISTOŚCI. Pozdrawiam dr Bacillus.
Kilka dzisiejszych problemów fitosanitarnych na ogrodach ozdobnych. Szczególnie zwracamy uwagę na kolejny atak OPUCHLAKÓW, ŚLUZOWNICE, MSZYCE, OGRODNICĘ NISZCZYLISTKĘ oraz CZERWCE w tym szczególnie MISECZNIKA CISOWEGO. Co do chorób to także mamy pełen zakres od RDZY, MĄCZNIAKA PRAWDZIWEGO przez rożnego rodzaju PLAMISTOŚCI. Pamiętajcie o rewitalizacji uszkodzonych roślin i gleby produktami Biology for GARDEN.
Dr Bacillus.
Odpoczywając od identyfikacji problemów fito w uprawach rolniczych podczas weekendowego grillowania na ogrodach Doradcy PROCAM GARDEN przy okazji lustrują zdrowotność roślin ozdobnych. Takie zdjęcia nadsyłacie ze swoimi spostrzeżeniami. Od chrząszczy z rodziny jelonkowatych CIOŁEK MATOWY do złotawego ZWIJACZA CYGAROWEGO oraz MSZYCY JABŁONIOWEJ i żerów OPUCHLAKÓW. Co do chorób to mamy CZARNĄ PLAMISTOŚĆ RÓŻY oraz MĄCZNIAKI PRAWDZIWE i coraz bardziej rozprzestrzeniające się RDZE i PLAMISTOŚCI LIŚCI. W razie problemów z identyfikacją i zwalczaniem proszę o zdjęcia. Dr Bacillus.
Doradcy PROCAM GARDEN sygnalizują duże zmiany morfologiczne ĆMY BUKSZPANOWEJ. Na dzień dzisiejszy jak widać gąsienice są w fazie L4 oraz zaczynają powstawać pierwsze poczwarki szkodliwego motyla. Dlatego też w tym czasie zabiegi insektycydowe są przeciwskuteczne. Proponuję w ciągu tygodnia wyłożyć PUŁAPKI FEROMONOWE na wylatujące motyle. Na dziś możemy zbierać te duże gąsienice jak i oprzędy liści ze szkodnikiem ( nie tylko z liści bukszpanu ale jak widać na zdjęciach także z dębu ) i je mechanicznie niszczyć. Pamiętajcie o rewitalizacji żywopłotów bukszpanowych z wykorzystaniem produktów Biology for GARDEN.
Dr Bacillus.
Główny Doradca Sadowniczy PROCAM dr inż. Krzysztof Gasparski z Doradcami Grupy Technicznej ogłasza PROCAM ALERT EXTRA w związku z wylotami szkodliwej muchówki drzew owocowych, szczególnie czereśni i wiśni NASIONNICY TRZEŚNIÓWKI. Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi). Imago jest czarny o długości ciała 4–5 mm, skrzydła przeźroczyste z ciemnymi poprzecznymi paskami. Między nasadami skrzydeł ma żółtopomarańczową tarczkę. Jeżeli nie chcesz mieć „mięsnej” wkładki w owocach wykonaj skuteczny zabieg.
Dziś Doradcy PROCAM GARDEN lustrowali ogrody na Wielkopolsce przed jutrzejszymi Dniami Pola w Niemierzycach. Jak widać na zdjęciach sytuacja na ogrodach w Regionie jest wręcz dramatyczna. Ilość mszyc przekracza wszelkie normy. Szczególnie zwracam uwagę na MSZYCĘ BUKOWĄ, MSZYCĘ SZCZECIOWO RÓŻANĄ i oczywiście MSZYCE TRZMIELINOWO BURAKOWĄ. Na zauważenie szczególnie zasługują wręcz pandemiczne ilości MIODOWNICY CZARNEJ JODŁOWEJ. Identyfikowaliśmy dziś także mszyce PRZYBYSZKĘ DAGLEZJOWĄ na daglezji oraz bardzo duża ilość SZPECIELI. Także jutro podczas Dni Pola zapraszamy do namiotu Biology for GARDEN gdzie oprócz informacji o produktach będzie można nauczyć się rozpoznawania tych szkodników.
Dr Bacillus.
Młodzieży w PROCAM GARDEN czas na rożnego rodzaju szkodniki glebowe od CHRABĄSZCZY, GUNIAKA CZERWCZYKA czyli ich larw, PĘDRAKI. Do SPRĘŻYKÓW czyli ich larw, DRUTOWCE. Do tego zmora chociażby rododendronów, cisów, bluszczy i ilexów czyli czas na OPUCHLAKI. I jeszcze ROLNICE, KOMARNICE, LENIE i mamy komplet problemów nie zapominając o TURKUCIU PODJADKU i ROHATYNIEC NOSOROŻEC ! Tutaj do niektórych szkodników polecam zastosować produkty Biology for GARDEN oraz drapieżne nicienie.
Dr Bacillus.
Młodzieży dziś kreujemy faktyczne zagrożenia w uprawie buraka cukrowego. Od kilku dni identyfikujemy nasilone naloty MSZYCY TRZMIELINOWO BURAKOWEJ co widać na załączonych obrazkach. Co do pierwszych objawów CHWOŚCIKA BURAKA na buraczku ćwikłowym to tu jesteśmy zaskoczeni. Mając na uwadze taki wczesny pojaw patogena w naszych prognozach średnioterminowych będzie w tym roku problem z tą chorobą. Na szczęście nie zanotowaliśmy w tym roku większych szkód wyrządzonych przez SZARKA KOMOŚNIKA ! Co do zdjęcia z zdefoliowanymi liśćmi to jest to fotografia sprzed roku KU PRZESTRODZE.
Doradcy PROCAM GARDEN w dalszym ciągu rejestrują dużą ilość MSZYC na roślinach ozdobnych. Szczególnie zasiedlone są krzewy trzmieliny, kaliny, jaśminowca czy róż oraz świerków nie zapominając o drzewach i krzewach owocowych. Pamiętajcie o SilTAC oraz oczywiście do rewitalizacji roślin stosujemy produkty Biology for GARDEN.
Dr Bacillus.
W ostatnim czasie na telefon „identyfikacyjny zagrożenia fitosanitarne” do Dr Bacillusa przychodzą zdjęcia zamierających modrzewi oraz pokręconych pędów na żywopłotach śliwowych. Co do modrzewi to mamy gradację żerujących gąsienic KROBIKA MODRZEWIOWEGO wewnątrz igieł. Na śliwach natomiast to jak widać bardzo groźne kolonie MSZYCY ŚLIWOWO KOCANKOWEJ żerujących w zwiniętych liściach i pędach.
Doradcy PROCAM GARDEN zwracają uwagę na bardzo licznie już pojawiające się owocniki rdzy na jałowcach płożących, jest to NAGOĆ SAWINOWA (Gymnosporangium sabinae ). Grzyb ten wywołuje chorobę zwaną RDZĄ GRUSZY, która w czerwcu pojawi się w postaci czerwonych plam na liściach gruszy. W razie problemów z ochroną Waszych nasadzeń ogrodowych proszę o kontakt ze swoim Doradcą PROCAM GARDEN.
Dr Bacillus.
Doradcy PROCAM GARDEN ogłaszają Alert wykonania zabiegu na szkodnika MISECZNIK CISOWIEC (Parthenolecanium pomeranicum) to szkodliwy pluskwiak atakujący różne gatunki i odmiany cisów. Misecznik najchętniej atakuje rośliny osłabione, a gdy już się pojawi, występuje bardzo licznie. W ciągu roku wytwarza jedno pokolenie. Zimuje na pędach i igłach cisa w postaci larw drugiego stadium. Po przezimowaniu pierwsze samice misecznika cisowca pojawiają się pod koniec kwietnia. Żerują początkowo na igłach, a potem na młodych pędach. Czas na SilTAC oraz produkty rewitalizujące z linii produktów Biology for GARDEN.
Młodzieży, majówka na półmetku a jak widać w meldunkach Doradców PROCAM GARDEN mamy prawdziwą gradację szkodników na ogrodach ozdobnych. Tym razem chcielibyśmy zwrócić uwagę na CZERWCE nie tylko na iglakach. Identyfikujemy szkodniki jak … PRZYLEPNICĘ SZKLARNIOWĄ, MISECZNIKA CISOWEGO, MISECZNIKA DĘBOWEGO, MISECZNIKA ŚLIWOWEGO czy ŚWIERKOWIEC WIĘKSZY a także TARCZNIKA JAŁOWCOWIACZKA. Na jabłoniach sygnalizujemy wszelkiego rodzaju mszyce w tym BAWEŁNICA KORÓWKA żerująca jak widać na pędach. Na wszystkie te bolączki entomologiczne zastosujmy SilTAC. No i tradycyjnie na wsparcie nie tylko fizjologiczne produkty Biology for GARDEN.
Dr Bacillus.
Młodzieży lustracje weekendowe między odpalaniem grilla … w dalszym ciągu mamy okno decyzyjne co do zwalczania szkodników na świerku czyli mszyce przy pączkach, OCHOJNIK ŚWIERKOWO MODRZEWIOWY oraz pluskwiaki na igłach MSZYCA ŚWIERKOWO ZIELONA. Tradycyjnie nie zapominamy także o MSZYCACH na drzewach i krzewach liściastych. Zabiegi wykonujemy oczywiście preparatem SilTAC. Do tego oczywiście nie zapominamy o produktach Biology for GARDEN do rewitalizacji i uodpornienia roślin ozdobnych też na niekorzystne warunki pogodowe.
dr Bacillus.
Młodzieży przy grillu proszę nie zapominać o … szkodnikach. Jak widać MSZYCE na pączkach drzew i krzewów już żerują a gąsienice ĆMY BUKSZPANOWEJ już poza oprzędami liści co jest najlepszym okresem do zwalczania tego tak uciążliwego szkodnika w żywopłotach bukszpanowych. Co do pluskwiaków pamiętajmy o SilTAC. No i pamiętamy oczywiście o produktach Biology for GARDEN.
Dr Bacillus.
Początek wiosny to okres pękania nabrzmiewania pąków drzew i krzewów owocowych jak i ozdobnych czyli Doradcy PROCAM GARDEN sygnalizują potrzebę wykonania zabiegów ochronnych na śliwach czyli TORBIEL ŚLIWKI i na brzoskwini, nektarynce KĘDZIERZAWOŚĆ BRZOSKWINI.
Pozdrawiam
dr Bacillus
https://www.procam.pl/biology-for-garden/
Doradcy PROCAM GARDEN lustrując po zimowe ogrody ozdobne przesyłają zdjęcia już wiosennych kwiatów, które na południu naszego pięknego kraju ścielą się dywanem ! Oczywiście w dalszym ciągu monitorujemy wszelkiego rodzaju szkodniki zimujące w formie jaj czy czerwce ( miseczniki, tarczniki i skorupiki ). Z wiosennym pozdrowieniem.
dr Bacillus
https://www.procam.pl/biology-for-garden/
Doradcy PROCAM GARDEN intensyfikują lustracje fitosanitarne na ogrodach szczególnie zwracając uwagę na PRZEMROŻENIA ( imPROver, NHCa Delta oraz fosfor dolistnie ) nie tylko iglaków. Oprócz tego mamy czas na usunięcie wszelkich mumii np. BRUNATNEJ ZGNILIZNY DRZEW PESTKOWYCH, które w okresie wegetacji będą rozsiewały zarodniki grzyba. Czas przedwiośnia to czas na zwalczanie larw mszyc OCHOJNIKÓW ( SilTAC ) a także jaj tych szkodliwych pluskwiaków np. MSZYCY TRZMIELINOWO BURAKOWEJ zimujących w tej postaci ( Promanal ). Nie zapominamy o wyszukiwaniu drzew i krzewów zasiedlonych przez czerwce w tym różnego rodzaju MISECZNIKÓW czy TARCZNIKÓW aby w odpowiednim czasie w maju wykonać zabieg ( SilTAC ). Nie zapominajcie o stosowaniu produktów Biology for GARDEN.
Dr Bacillus
https://www.procam.pl/biology-for-garden/
Doradcy PROCAM GARDEN prowadząc lustracje wiązów na ogrodach ozdobnych zwracają uwagę na duże obłożenie pędów i kory przez zapłodnione jaja MSZYCY, TOREBNICY WIĄZOWEJ. Aby uniknąć wiosną tworzenia się takich galasów ( patrz zdjęcia ) już w najbliższym czasie należy wykonać zabieg preparatem PROMANAL a po wyjściu nimf z jaj szkodnika zabieg preparatem SILTAC. Występujące galasy są efektem wczesnego żerowania szkodników. Galasy te mają charakterystyczną budowę, węższą u podstawy i rozszerzoną na górze. Wielkość galasu dochodzi niekiedy do wysokości 20 mm i szerokości 9 mm. Na jednym liściu możemy zidentyfikować do 30 - 40 galasów różnej wielkości i różnych kształtów. Wiosną pierwsze wylęgłe nimfy TOREBNICY WIĄZOWEJ możemy już identyfikować na przełomie kwietnia i maja. Pamiętaj o produktach Biology for GARDEN.
Dr Bacillus
https://www.procam.pl/biology-for-garden/
Doradcy PROCAM GARDEN lustrując ogrody zwracają Państwu uwagę na rożnego rodzaju rakowatości, które należy sukcesywnie usuwać z przestrzeni drzew i krzewów. Jednym z nich jest GRUZŁEK CYNOBROWY Nectria cinnabarina. Na obumierających pędach grzyb tworzy liczne, jaskrawopomarańczowe brodawki o średnicy 2–3 mm. Są to sporodochia. Jest pasożytem, padlinożercą drzew i krzewów liściastych. Rozwija się na gałęziach i konarach zasychających, osłabionych przez mróz lub wcześniej zaatakowanych przez inne pasożyty. Przy ciepłej i deszczowej pogodzie może atakować także zdrowe drzewa i krzewy. Infekuje głównie przez rany. Czasami może wniknąć do rośliny przez korzenie. Pamiętaj o produktach Biology for GARDEN.
Dr Bacillus
https://www.procam.pl/biology-for-garden/
W okresie zimowym Doradcy PROCAM GARDEN prowadzą lustracje drzew i krzewów pod kątem obłożenia form zimujących szkodników w tym jaj zarówno MSZYC jak i PRZĘDZIORKÓW ale także MOTYLI. Na załączonych zdjęciach macie Państwo przepiękne okazy jaj MSZYC i PRZĘDZIORKÓW występujących na roślinach ozdobnych i owocowych. Dotychczasowe lustracje lokalnie wykazują dość duże obłożenie tymi szkodnikami na próbkach krótkopędów pobieranych do oceny makroskopowej.
Dr Bacillus.
Chcesz się pozbyć groźnych galasów na świerku ? Doradcy PROCAM GARDEN po lustracjach nasadzeń świerka informują o dużych obłożeniach bardzo groźnego szkodnika jakim jest dwudomna mszyca OCHOJNIK ŚWIERKOWO-MODRZEWIOWY będący odpowiedzialny za tworzenie galasów na świerku oraz żerowanie na igłach modrzewia. Na zdjęciu wyraźne szkodniki, mszyce a dokładnie LARWA ZIMOWA „NEOSISTENS” która już niedługo będzie żerowała na pąku iglaka. W okresie spoczynku, najlepiej na przedwiośniu (marzec) należy wykonać oprysk na pluskwiaka. Celem tego oprysku jest zniszczenie form zimujących na pędach iglaków. Możemy tu wykorzystać środek SILTAC.
Dr Bacillus.
Podczas prac porządkowych na ogrodach Doradcy PROCAM GARDEN sygnalizują występowanie wewnątrz pni w takich drzewach jak wierzby, topole czy brzozy żerujących gąsienic TROCINIARKA CZERWICA (Cossus cossus) – owad z rzędu motyli, jeden z największych motyli występujących w Polsce. Brunatno-czerwone gąsienice dorastają do 10 cm długości, są wszystkożerne, żywią się głównie drewnem drzew liściastych, zjadają też gąsienice innych motyli czyli w tym wypadku mówimy o efekcie POŻYTECZNEJ ENTOMOFAUNY. Jaja składane są w spękanej korze drzew. Rozwój trwa od 2-4 lat. Przepoczwarczenie następuje wewnątrz chodnika wygryzionego w drewnie lub w ziemi.
Dr Bacillus.